Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала.
По думите й една от най-ярките звезди на съвременното френско кино в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.
В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова.
Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорств
Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.
Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.
Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.
„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.
Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.
В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.
Входът за празничния концерт ще бъде свободен.
Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.
По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.
„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.
Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.
Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –
Арика Адамс е готова със своя първи студиен албум Past Timeline, съобщават от екипа на певицата.
Заедно с музикантите Стефан Цеков (Oratniza) –на барабани, мултиинструменталиста Даниел Иванов (Нeptagram) – на китара, и Радослав Паунов (De La Bona, Richard Manta) – на бас китара, Адамс ще представи 10-те си авторски песни – на 5 ноември в Sofia Live Club, София, и на 10 ноември – в Пловдив.
Само седмица по-рано певицата пуска трети видео сингъл към албума, озаглавен Shipmate Situation. Видеото е на режисьора Влади Герасимов и е вдъхновено от самата музика. Песента минава през няколко звукови етапа и промени и от това се ражда идеята да се направи клип, който да се променя заедно с музиката.
Ал
Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.
Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.
Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелодични теми, посочват от Плевенската филхармония.
Силно въздействие върху публиката във всички градове от турнето до момента оказва красивата солистична интерпретация на „Притури се планината” в изпълнение на соло кларинет, в съпровод на плевенските филхармоници, допълват от музикалната формация.
Националното турне "Музикална магия" продължава втора година под диригентството на маестро Йордан Камджалов. То е посветено на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония.
На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.
Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.
Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.
„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.
„Беше изискан, възпитан човек, с
Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.
Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.
Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.
Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак
Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.
Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.
В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.
Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.
Дизайнът, създаден от него, променя начин
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq